tel. 730 200 070

Serwis, naprawa i przeglądy agregatów prądotwórczych

Serwis agregatów prądotwórczych

Agregaty prądotwórcze, jak każde urządzenie techniczne, należy konserwować i nadzorować jego pracę. W przypadku współczesnych zespołów prądotwórczych wiele czynności jest wykonywanych przez układy automatycznego sterowania. Kontrolery te czuwają nad podstawowymi parametrami silnika i prądnicy. Mowa tu o napięciu, prądzie, temperaturze, poziomie paliwa itp. Żaden sterownik nie jest jednak w stanie ustrzec przed wystąpieniem awarii.

Nieprawidłowa praca całego zespołu prądotwórczego może objawiać się na różne sposoby:

  • agregat nie uruchamia się automatycznie – brak próby załączania
  • agregat próbuje się uruchomić, lecz bezskutecznie
  • po uruchomieniu silnik gaśnie
  • po uruchomieniu agregat pracuje nierówno
  • podczas pracy z rury wydechowej wydobywa się ciemny lub jasny dym
  • agregat po przełączeniu na obciążenie wyłącza się
  • podczas wyłączania występują bardzo silne drgania lub inne niepokojące zjawiska

Istnieją także przypadki, w których agregat pracuje normalnie, lecz wymaga naprawy. Do takich usterek należą:

  • wycieki płynu chłodniczego
  • wycieki paliwa
  • wycieki oleju
  • skorodowane lub uszkodzone styki elektryczne

Każda z wyżej wymienionych sytuacji wymaga interwencji. O ile część czynności sprawdzających stan agregatu możemy wykonać sami, o tyle w przypadkach bardziej skomplikowanych lepiej wezwać wyspecjalizowaną firmę.

Nasza firma zajmuje się serwisem stacjonarnych agregatów prądotwórczych. Jesteśmy do Państwa dyspozycji w przypadku potrzeby wykonania przeglądu technicznego agregatu lub gdy zespół prądotwórczy nie pracuje prawidłowo.

Serwis i przeglądy stacjonarnych agregatów prądotwórczych

ZADZWOŃ! tel. 730 200 070

Przeglądy stacjonarnych agregatów prądotwórczych

Każdy stacjonarny agregat prądotwórczy wymaga okresowej konserwacji i kontroli. Pozwala to uniknąć przykrych niespodzianek w przyszłości. Szczególnie jest to ważne w przypadku agregatu zainstalowanego jako awaryjne źródło zasilania. Może się zdarzyć, że w krytycznym momencie agregat zawiedzie, co może pociągnąć za sobą poważne konsekwencje.

Aby nie dopuścić do takiej sytuacji, należy wykonywać regularne okresowe przeglądy. W zakres takiego przeglądu wchodzi:

oględziny agregatu oraz miejsca jego instalacji
oględziny układu elektrycznego i szaf automatyki
oględziny układu wentylacji i zasilania powietrzem
sprawdzenie stanu filtrów
sprawdzenie temperatury zamarzania płynu chłodniczego
sprawdzenie stanu i prądu ładowania akumulatora
wymiana oleju oraz filtra oleju
sprawdzenie stanu połączeń elektrycznych
uruchomienie automatyki oraz zespołu prądotwórczego
sprawdzenie działania wyłączników bezpieczeństwa
wykonanie pomiarów rezystancji izolacji uzwojeń prądnicy

Każdy przegląd okresowy należy potwierdzić protokołem z wynikami testów i spisem wykonanych czynności.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa przegląd agregatu prądotwórczego z wykonaniem pomiarów rezystancji izolacji prądnicy należy przeprowadzać nie rzadziej niż raz na 12 miesięcy.

Co jaki czas należy wykonywać przeglądy okresowe agregatów prądotwórczych?

Agregat prądotwórczy, jak każde urządzenie techniczne, należy użytkować zgodnie z dokumentacją lub instrukcją obsługi. W większości przypadków dla zespołów prądotwórczych jest to czasookres 6 miesięcy lub 1 roku lub po określonej ilości przepracowanych motogodzin (w zależności od modelu silnika od 150 do 1000 mtg).

Dlaczego zdarza się, że akumulator rozruchowy wybucha?

Jeżeli dojdzie do przeładowania akumulatora, płyn w celkach zaczyna parować. Wytwarzają się wtedy związki wodoru i tlenu. Dochodzi przy tym do odkrycia cel akumulatora, które w normalnych warunkach powinny być zalane w całości. Do eksplozji może dojść w momencie przepływu prądu przez akumulator i przeskoku iskry pomiędzy celkami. Zawarty w mieszance wodór zaczyna się gwałtownie spalać i powstałe ciśnienie rozsadza cały akumulator. Podsumowując – do eksplozji akumulatora kwasowego dojdzie gdy jest on mocno przeładowany i dojdzie do przeskoku iskry – np. w momencie uruchamiania silnika i poboru dużego prądu z baterii.

Dlaczego dochodzi do rozładowania akumulatorów?

Do rozładowania akumulatorów dochodzi najczęściej w przypadku awarii działania ładowarki buforowej  zespołu. Może ona wynikać z wewnętrznej usterki ładowarki, braku zasilania 230V potrzeb własnych zespołu lub przepalenia bezpiecznika. Agregat prądotwórczy pozbawiony ładowarki pobiera prąd do zasilania sterownika i ewentualnie innych zainstalowanych podzespołów. W zależności od poboru mocy akumulator jest w stanie utrzymać zasilanie przez około 1-5 dni od awarii systemu ładowania. Do rozładowania może także dojść jeżeli akumulator jest już bardzo stary i wyeksploatowany. Wyładowany akumulator najczęściej udaje się przywrócić do życia choć należy liczyć się z jego zmniejszoną żywotnością.

Dlaczego dochodzi do awarii podgrzewania bloku silnika?

Większość stacjonarnych agregatów prądotwórczych jest wyposażona w system podgrzewania bloku silnika. Wszystko po to aby ułatwić start jednostki w niskich temperaturach otoczenia. W zależności od zastosowanej metody podgrzewu możemy spotkać podgrzewanie cieczy chłodzącej lub oleju smarownego silnika. Do awarii podgrzewania bloku silnika dochodzi najczęściej gdy uszkodzeniu ulega grzałka, termostat lub zasilanie potrzeb własnych zespołu. Należy wtedy zdiagnozować usterkę i naprawić uszkodzony element.

Dlaczego silnik nie chce się uruchomić?

Przyczyn nieodpalania silnika spalinowego diesla może być bardzo wiele. Do najczęstszych przyczyn należą:

  • Zła jakość paliwa ON
  • Niedrożne przewody paliwowe
  • Niedrożne filtry paliwa i/lub powietrza
  • Awaria podstawowej pompy paliwa
  • Awaria pompy wtryskowej
  • Awaria elektrozaworów paliwa
  • Uszkodzenie rozrządu, wału silnika, zaworów itp.

W przypadku każdej z w/w awarii niezbędna jest profesjonalna diagnostyka silnika. Aby tego dokonać należy posiadać niezbędną wiedzę i doświadczenie w ustalaniu przyczyn tego typu usterek.

Co jaki czas należy wymienić paliwo w agregacie prądotwórczym?

To jest bardzo dobre pytanie, na które nie ma szybkiej i prostej odpowiedzi. Ważne jest aby paliwo zasilające silnik spełniało podstawowe normy, które się stawia tego typu płynom. Czyste paliwo z rafinerii można składować około 8-10 lat. Niestety paliwo ON, które kupujemy na stacjach benzynowych zawiera wiele dodatków, o których nie do końca mamy świadomość. Są to bio-dodatki, uszlachetniacze, składniki zimowego paliwa itp. Wszystko to razem sprawia, że dzisiejsze paliwo ON posiada gwarancję producenta na składowanie w czasie 3-6 miesięcy. Nie oznacza to jednak, że po tym czasie jest to paliwo niezdatne do użytku. Wszystko zależy od sposobu użytkowania agregatu prądotwórczego. Praktyka pokazuje, że w przypadku częstego uruchamiania silnika można uniknąć degradacji paliwa, wytrącania się z niego parafiny, dodatków itp. Paliwo należy bezapelacyjnie wymienić w przypadku, gdy agregat stał nieużywany przez dłuższy czas (rok lub dłużej), gdy silnik pracuje nierówno, gdy paliwo nie ma charakterystycznej woni (pachnie np. rozpuszczalnikiem) lub gdy wiemy, że paliwo jest bardzo stare i nie można ustalić jego wieku. Nieprawidłowe paliwo jest częstą przyczyną awarii pomp wtryskowych silnika.

Co jaki czas należy uruchamiać agregat prądotwórczy?

Każdy silnik diesla musi być cyklicznie uruchamiany aby mógł być dobrze konserwowany. Umożliwia to przesmarowanie bloku silnika, przepompowanie i przefiltrowanie paliwa, przepompowanie płynu chłodniczego. Do tego w trakcie próbnego uruchomienia może wyjść na jaw usterka, która niezauważona mogłaby spowodować wyłączenie agregatu z ruchu wtedy, kiedy będziemy go najbardziej potrzebować. Współczesne sterowniki agregatów prądotwórczych pozwalają na automatyczne cykliczne uruchamianie zespołu ustalonego dnia o ustalonej godzinie. Nie jest to najlepsze rozwiązanie z możliwych, gdyż eliminuje obecność człowieka przy jednostce. Lepiej, gdy np. raz w miesiącu konserwator podejdzie do agregatu prądotwórczego, dokona oględzin, posłucha jak agregat się odpala i jak pracuje. Pozwoli to na szybkie wykrycie ewentualnych nieprawidłowości, alarmów, wycieków itp.

Firma 4service posiada w ofercie cykliczne (comiesięczne) uruchamianie agregatów zainstalowanych u Klienta. Opiera się to na podpisanej wcześniej umowie i comiesięcznej opłacie abonamentowej.

 

Prowadzimy serwis agregatów prądotwórczych wszelkich marek na terenie miast: Bydgoszcz, Toruń, Inowrocław, Włocławek, Grudziądz, Świecie oraz cały teren województwa kujawsko-pomorskiego.

 

W naszej ofercie agregaty prądotwórcze:
Call Now ButtonKLIKNIJ I ZADZWOŃ! stat4u